TURAN DERGİSİ

Altaylardan Tunaya

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Haberler Dışişleri Bakanlığı Balkan Network toplantısı yapıldı

Dışişleri Bakanlığı Balkan Network toplantısı yapıldı

E-posta Yazdır PDF

 

Toplantıda Basam Başkanı Rifat Sait'in daveti üzerine Balkan strateji Akil adamlar toplantısının gelecek yıl İzmir'de Basam'ın ev sahipliğinde yapılması fikri olumlu karşılandı.

Dışişleri Bakanlığı Balkan Network toplantısı

Dışişleri bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen Balkan Düşünce kuruluşları Network toplantısı, 11 Balkan ülkesinden farklı 16 düşünce kuruluşu-NGO'nun (Non Goverment Organization) katılımı ile gerçekleştirildi. 

Her yıl yapılan toplantılara bu yıl ilk kez İzmir'den bir NGO katıldı.İzmir'de geçen ay kurulan Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) bu yılki toplantılara davet edildi. 

Oturum başkanlığını Dışişleri Bakanlığı SAM'dan ve emekli büyükelçi Murat Bilhan'ın yaptığı toplantıya, Tekirdağ valisi Zübeyir Kemelek, Dışişleri daire başkanı Bülent Karadeniz, TASAM başkanı Süleyman Şensoy, BASAM başkanı Rifat Sait, Avrupa komisyonu Kurumlar Arası İlişkiler Danışmanı Alain Servantie, Yunanistan'dan Ululslarası Ekonomik ilişkiler enstitüsünden Dr.Charalambos Tsardanidis, Romanyadan Politika, savunma ve askeri tarih enstitüsünden Emekli general Mihail E.İonescu Diplomatik çalışmalar enstitüsünden Dr.Radu Dudau, Arnavutluk Tiran Avrupa üniversitesinden Dr.Enika Abazi ve Arnavutluk Avrupa hareketinden Baisa Sefa, Sırbistan'dan Uluslararası Politika ve Ekonomi enstitüsünden Slobodan Jankoviç ve Belgrad üniversitesinden Dr.Jovan Teokaraviç, Makedonyadan Uluslararası Politika ve Ekonomi enstitüsünden Saşa Periç, Makedonya'dan Makedonya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Vlado KAMBOVSKI ve Analytica başkanı Sani DEMIRI, Bulgaristan Avrupa Enstitüsünden Dr. Borislav MAVROV katıldılar. 

Balkan Satrateji Network toplantısı'nın gelecek yıl Haziran ay'ında Makedonya'da yapılması kararlaştırılırken toplantıların devam etmesi ve ortak bir web sayfası hazırlanması sonuç bildirgesinde yer aldı. 

Toplantıda Basam Başkanı Rifat Sait'in Balkan strateji Akil adamlar toplantısının gelecek yıl İzmir'de Basam'ın ev sahipliğinde yapılması daveti olumlu karşılandı.